Astra är årets byggnadsprojekt i Åbo år 2025
Bild: Vesa Loikas, Sarc + Sigge Arkitekter Ab
Åbo stads stadsbildsarbetsgrupp har tilldelat Astra priset för gott byggande år 2025. Astra var även publikens favorit bland de fem nominerade objekten.
Astra beskrivs som en funktionell och vacker helhet som på ett naturligt sätt förenar gammalt och nytt samt beaktar principerna för hållbar utveckling.
Enligt Åbo stadsbildsarbetsgrupp erbjuder byggnaden moderna utrymmen för Åbo Akademi och andra verksamheter i husets som lämpar sig för undervisning, forskning och mångsidigt samarbete. I hjärtat av campus bidrar auditorier, undervisningsutrymmen, vistelseytor och en restaurang till liv i hela kvarteret och stärker sambandet mellan de olika byggnaderna. Interiörerna knyter på ett naturligt sätt an till de bevarade äldre utrymmena.
– Byggnadens proportioner och fasader samspelar väl med den historiska och värdefulla miljön. Materialen är tidlösa och eleganta och speglar områdets värdiga karaktär. Det handslagna teglet som huvudsakligt fasadmaterial ger byggnaden värme och har använts för att skapa vackra detaljer i fasaden, motiverar stadens stadsbildsarkitekt Nea Tuominen valet av vinnare.
Byggprocessen styrdes av principerna för hållbar utveckling. Projektets mål var ett fyrstjärnigt RTS-miljöcertifikat.
Astra charmade också publiken
Astra vann även publikomröstningen. Allmänheten kunde i januari 2026 rösta på det bästa objektet bland fem kandidater som valts av Åbo stadsbildsarbetsgrupp via tjänsten Kerro kantasi. Totalt gavs 264 röster i omröstningen, av vilka Astra fick 40 %.
Publikens kommentarer om Astra:
”Astra är en fin helhet som passar väl in i sin omgivning.”
”En vacker, lugn och logisk helhet. Ett särskilt omnämnande för de fantastiska tegelväggarna och den murade formgivningen som passar miljön.”
”En lyckad anpassning till den befintliga stadsstrukturen, med respekt för det gamla.”
”En vacker och ljus helhet på en trång tomt. Passar väl in i den redan bebyggda miljön.”
”I Astra syns resultatet av en arkitekt med hög professionell nivå. Arkitektur och byggteknik har tillsammans skapat en byggnad i toppklass.”
Vinnaren av priset offentliggjordes den 6 februari 2026 i samband med Bryggman-seminariet.
Om Astra
• Huvudplanering: Pekka Mäki, Sarc + Sigge Arkitekter Ab
Assisterande huvudplanering: Jouni Lehtonen, Sarc + Sigge Arkitekter Ab
• Byggnadsplanering: Jouni Lehtonen, Sarc + Sigge Arkitekter Ab
• Beställare: Stiftelsen för Åbo Akademi
• Entreprenör: Hartela Oy (projektledningsentreprenad)
• Konstruktionsplanering: Sweco Finland
• VVS-planering: Granlund
• El- och brandsäkerhetsplanering: Rejlers
Utmärkelsen för gott byggande
Priset för gott byggande delas årligen ut till ett objekt. Objektet kan vara:
• Ett byggnadsobjekt som färdigställts under de senaste tre åren och som genomförts med hög kvalitet och innovationskraft, eller som har förbättrat trivseln i stadsmiljön.
• En aktör eller åtgärd som långsiktigt har främjat kvalitativt byggande.
• Ett stadsplaneringsobjekt där man framgångsrikt har skapat förutsättningar för en god livsmiljö och en trivsam stadsmiljö.
Den här texten är baserad på Åbo stads pressmeddelande (på finska) om priset. Pressmeddelandet finns här.



