Dahlström Eminentia-priset år 2025 går till Saara Ekström

Bild på Saara Ekström
Det åboländska konstnärspriset för förtjänstfullt konstnärligt livsverk delas nu ut för tredje gången.
Konstföreningen i Åbo r.f. – Turun Taideyhdistys ry, som förvaltar Åbo konstmuseum, har tilldelat Dahlström Eminentia-priset år 2025 till bildkonstnären Saara Ekström. Priset, som vart tredje år delas ut till en konstnär som är verksam i Åbo för förtjänstfullt konstnärligt livsverk, delas nu ut för tredje gången. Utöver prissumman på 15 000 euro ingår en utställning som ordnas i Åbo konstmuseums Mörkrum år 2025.
Saara Ekström (f. 1965) arbetar huvudsakligen med fotografi och film, men använder även skulptur, teckning och text i sina installationer. I sina senaste separatutställningar på Kunsthalle Helsinki och Museum Anna Nordlander i Sverige skapade hon kopplingar mellan geologiska processer, evolution, förkroppsligande och det omedvetna. Verken försökte utforska tidens stora mysterium – cykeln av födelse, död och ständig förändring.


I prismotiveringen nämner Konstföreningen i Åbo Ekströms kreativitet, förmåga att förnya sig, aktiva internationella karriär och betydelsen av hennes banbrytande produktion. Ekström har utforskat nymaterialism, djuptid och andra arter i sin konst långt innan dessa teman blev mainstream. Hennes verk har visats i stora separatutställningar sedan 1990-talet och hennes filmer, som bygger på avantgardefilmens tradition, har visats på flera internationella filmfestivaler.
Ekström har tidigare tilldelats Statens pris för bildkonst 2023, AVEK-priset för mediekonst 2018, Egentliga Finlands bildkonstpris 2017 samt Below Zero-, Ars Fennica- och Carnegie Art Award-nomineringar.
Ekström beskriver betydelsen av Dahlström Eminentia-priset för sig själv och sitt arbete på följande sätt:
”Priset är särskilt glädjande eftersom det visar att verken har ett eget liv efter att de lämnat mina händer, att de kommunicerar med betraktaren och på så sätt får helt nya personliga betydelser. Då når de ut till något både gemensamt och individuellt, och kanske något fördolt som är omöjligt att sätta ord på. Nu när föraktet för kultur, civilisation och empati är ett av vår tids mest oroande fenomen, är existensen och betydelsen av ett sådant pris ännu större.
En konstnärs inkomster går nästan alltid till att producera nya verk, så sker också nu – jag är på väg till Island för att filma. Där får jag ett efterlängtat möte med det underbara havet och de vulkaniska källorna.”
Priset hedrar och fortsätter Ellen och Magnus Dahlströms arv som exceptionellt betydande mecenater för konst och vetenskap i Åbo. Dahlström Eminentia-priset utdelas ur Ellen och Magnus Dahlströms testamentsfond, som förvaltas av Stiftelsen för Åbo Akademi. Fonden delar också årligen ut stipendier till bildkonstnärer verksamma i Åbo samt bidrag till Åbo konstmuseum, Konstföreningen i Åbo och Åbo Svenska Teaterförening.
Kommerserådet Magnus Dahlström (1859–1924) drev tillsammans med brodern Ernst Dahlström handelshuset C. M. Dahlström i Åbo. Vid sidan av sin affärsverksamhet var bröderna Dahlström välkända mecenater och deras stora donation möjliggjorde byggandet av Åbo konstmuseum. Magnus och Ellen Dahlström hade inga barn och de efterlämnade största delen av sin egendom till Stiftelsen för Åbo Akademi, Åbo Svenska Teater och Konstföreningen i Åbo.
Dahlström Eminentia-priset har tidigare tilldelats bildkonstnärerna Anna-Maija Aarras (2019) och Juha Joro (2022).
Närmare information
Museichef Kari Immonen
044 312 2256 / kari.immonen@turuntaidemuseo.fi
Konstnär Saara Ekström
040 0615460 / saara.ekstrom@jippii.fi
saaraekstrom.com